Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym praktycznym kursie fotograficznym organizowanych przez FotoBzika. Tym razem na warsztat weźmiemy coś zupełnie niecodziennego….

facebook,www,MAGDALENA FRANCZUK-02

Samoobrona fotograficzna – praktyczny kurs

Prowadzi – Magdalena Franczuk

Aby zrobić dobrą fotografię, potrzebne są nam intuicja, wyczucie światła, umiejętność obserwacji wyimków rzeczywistości albo właściwe prowadzenie modela. Czujemy, że zrobiliśmy dobre zdjęcie, ale do końca nie zdajemy sobie sprawy, w czym tak naprawdę tkwi jego wartość wobec fotograficznego dyskursu, teoretycznych rozważań. Co na temat mojej fotografii mógłby powiedzieć krytyk? Co mógłby pochwalić, a do czego mógłby odnieść się negatywnie? Jakich słów używać, mówiąc o swojej fotografii, a jakich lepiej unikać?

Samoobrona fotograficzna przygotowuje adeptów fotografii do trafnego wypowiadania się na temat zdjęć własnego autorstwa oraz do formułowania konstruktywnej krytyki. Umiejętność ta z pewnością przyda się osobom chcącym rozpocząć studia fotograficzne, publikującym w sieci, w prasie czy pragnącym przygotować własną wystawę.

Warsztaty mogą również pomóc tym, którzy dopiero wkraczają w świat fotografii, aby uczulić ich na problemy następujące w przyszłych działaniach. W trakcie warsztatów fotografie uczestników NIE będą podlegać technicznej konsultacji tj. jak powinno się wykonać to zdjęcie, aby wyglądało lepiej, co powinno się dodać, co ująć, jak pracować dalej nad fotografią…

Prowadząca traktuje prezentowane obrazy jako dzieła gotowe, wystawione na krytykę, nawet jeśli jakością daleko odbiegają od profesjonalizmu. Prowadząca nie kwestionuje fotograficznego warsztatu. „Samoobrona” ukierunkowana jest na pozytywne wskazanie tzw. punktów zapalnych w fotografii, które zwracają uwagę oglądającego – przygotowanie autora do celnego formułowania zdań na temat zalet oraz przygotowania autora na wytykanie wad zdjęć przez innych (jeśli wiemy, gdzie spodziewać się ciosu, można zastosować unik).

1611051_10200470245397608_1555731317_o                                              Magda Franczuk prowadząca warsztaty w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Plan warsztatów:

1. Wykład: Cykl fotograficzny a pojedyncza fotografia; sekwencja, opowiadanie fotografią; omówienie wybranych zdjęć różnych autorów

2. Część praktyczna: Dyskusja na temat prac uczestników warsztatu. W trakcie warsztatów każdy uczestnik prezentujący swoje prace dostanie od prowadzącej notatkę w punktach dotyczącą proponowanego słownictwa, jakim warto posługiwać się w obronie przedstawionego zestawu zdjęć. Każdy uczestnik może pokazać maksymalnie 1 zestaw fotograficzny stanowiący spójną całość lub maksymalnie 6 pojedynczych fotografii. Zdjęcia przyniesione przez autorów na warsztaty powinny być wydrukowane w formie wglądówek (mogą to być niewielkie rozmiary, jakość techniczna druku nie jest istotna) oraz w formie elektronicznej (duże rozdzielczości na płycie lub na pendrive’ie).

Zdjęcia podlegające konsultacji prosimy o wcześniejsze przesłanie na adres e-mail: info@fotobzik.pl razem ze zgłoszeniem.

Istnieje możliwość zgłoszenia bez pokazywania swoich prac.

Planowany czas warsztatów: 3-4 h (w zależności od żarliwości dyskusji dotyczącej prac ;))

Termin kursu: 1 marca 2014 godz: 12:00 – 16:00

Miejsce warsztatów: Artefakt Cafe, ul. Dajwór 3, Kraków

Koszt udziału: 100 zł/os.          80 zł./os dla członków Stowarzyszenia FotoBzik

Ilość miejsc ograniczona. Czekamy na zgłoszenia info@fotobzik.pl