Anime urzeczywistnione czyli ATAK!

fotografia-moda-multimedia

3 września o godzinie 20:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wernisaż wystawy ATAK! – inspirowanego wschodnioazjatycką popkulturą projektu artystycznego, leżącego na styku sztuk audiowizualnych i mody.

image description

Za jego powstaniem stoją Katarzyna Widmańska i Amadeusz Wróbel z kolektywu REDЯUM IMAGE oraz krakowska projektantka mody Joanna Hawrot, którzy wspólnie urzeczywistnili wyjątkową wizję świata znanego z japońskiej mangi i anime*.

Na wystawę składa się cykl czarno-białych fotografii Katarzyny Widmańskiej, które dzięki zastosowaniu odpowiedniej perspektywy i gry światła, do złudzenia przypominają kadry z japońskich animacji. Przedstawione na zdjęciach modelki, w japońskich kostiumach projektu Joanny Hawrot i z charakterystycznymi dla estetyki anime ogromnymi oczami, przeistaczają się w hipnotyzujące, azjatyckie wojowniczki.

KW1_7564final

Jednak ATAK! to projekt, który nie ogranicza się jedynie do statycznych obrazów. Wystawa przenosi bowiem odbiorcę w wyimaginowaną przestrzeń azjatyckiej kultury popularnej za pośrednictwem różnych środków wyrazu – fotografiom towarzyszą kimona projektu Joanny Hawrot, ozdobione nadrukami tworzącymi trójwymiarowy komiks, oraz eksperymentalny film krótkometrażowy duetu REDЯUM IMAGE, balansujący na granicy modowego video i niepokojącego kina akcji.

Całość składa się na intrygującą i prekursorską interpretację świata japońskiego anime, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

*manga – „niepohamowane obrazy” . Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. W XX w. słowo manga zaczęło odnosić się głównie do komiksu, który w kulturze japońskiej jest traktowany jako forma sztuki .Manga jest drukowana głównie w czerni i bieli.

*anime – w światowej nomenklaturze termin określający japońską animację – rysowaną ręcznie lub tworzoną komputerowo. W Japonii ten termin definiuje każdy rodzaj sztuki animowanej. Charakterystyczne elementy to żywa, intensywna kolorystyka, charakterystyczne postacie i elementy fantastyki. Uznawana za jeden z najważniejszych nurtów japońskiej produkcji filmowej.

KW1_7634

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA Kraków, ul. Marii Konopnickiej 26

Wernisaż wystawy: 03.09, godzina 20:00

Wystawa czynna: 03.09 – 13.09.2015

Wstęp wolny

Multimedialny pokaz mody Joanny Hawrot połączony z koncertem symfonicznym w wykonaniu Lutosławski Orchestra Moderna 12.09, godzina 20:00

KW1_7577-Recovered

Informacja o twórcach:

KATARZYNA WIDMAŃSKA specjalizuje się w fotografii kreacyjnej, portretu, aktu i mody. Absolwentka Instytutu Sztuki AP w Krakowie, dyplom w pracowni rysunku u prof. Jargusza. Laureatka Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. Wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Artystka ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych a także publikacje w prasie krajowej i zagranicznej.

www.facebook.com/Widmanska

JOANNA HAWROT to nowoczesna marka modowa sygnowana imieniem i nazwiskiem krakowskiej projektantki, zdobywczyni tytułu Projektant Roku #BEGINDESIRE konkursu Hush Selected 2014. Jej charakterystyczny styl to mariaż futurystycznych i stylizowanych elementów, efekt traktowania mody jako pełnoprawnej dziedziny sztuki. Tematyczne cykle kolekcji prezentowane w formie artystycznych instalacji realizują filozofię marki FROM FASHION TO ART. Zamierzeniem marki jest budowanie wizerunku kobiety bezkompromisowo komunikującej się z rzeczywistością za pomocą ubioru, tworzenie estetyki swobodnie poruszającej się pomiędzy haute couture a prêt-à-porter. www.joannahawrot.com

REDЯUM IMAGE Katarzyna Widmańska i Amadeusz Wróbel to duet niezależnych twórców wizualnych, budujących inspirujące obrazy za pomocą szerokiego spektrum technik filmowych i fotograficznych. Czerpiąc na równi z kanonów, jak i awangardy sztuki filmowej, REDЯUM IMAGE kreuje formy oddziałujące nie tylko na poczucie estetyki, ale przede wszystkim na emocje odbiorców. W projekcie ATAK! Amadeusz Wróbel odpowiedzialny jest za zaprojektowanie wzorów tkanin, z których powstają projekty kimon Joanny Hawrot, oraz identyfikację wizualną wystawy. www.redrumimage.com

FotoBzik sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Polecamy!!!