Rusza właśnie nabór chętnych na otwarte warsztaty fotografii otworkowej oraz technik autorskich prowadzonych przez znakomitego specjalistę w tej dziedzinie Pawła Kulę.

Warsztaty odbędą się w grupach 12 osobowych.

Pierwsza grupa będzie miała zajęcia 16.03.2012 roku godz. 15:00 – 19:00

Druga grupa będzie miała zajęcia 17.03.2012 roku godz. 10:00 – 14:00

Koszt udziału w warsztatach to 100 zł i będzie przeznaczony na pokrycie kosztów dojazdu trenera ze Szczecina, zakup niezbędnych materiałów oraz chemii fotograficznej jak również kosztów związanych z organizacją warsztatów.

ZGŁOSZENIA NA WARSZTATY PRZYJMUJEMY MAILOWO GRUPABZIK@GMAIL.COM

W TYTULE PROSZĘ NAPISAĆ „OTWOREK-WARSZTATY”

Paweł Kula jest artystą działającym w obszarze wielu mediów również autorskich. Będzie również naszym gościem w trakcie spotkania !ART COME OUT!, które planowane jest na dzień 17.03.2012, ale o tym jeszcze będziemy pisać.

Poniżej zamieszczam opis warsztatów:

„Patrzenie przez Rzeczy” – warsztaty i pokaz w trakcie warsztatów
Autor: Paweł Kula/www.pawelkula.blogspot.com
Światło po przejściu przez otwór tworzy projekcję obrazu – zjawisko to zostało zaobserwowane już starożytności, a na początku XIX wieku przyczyniło się do powstania pierwszych fotografii. Kamera otworkowa działająca na tej samej zasadzie jest prostym urządzeniem – do jej wykonania wystarczy światłoszczelne pudełko z otworkiem i minimum umiejętności manualnych. Własnoręczna budowa takiego aparatu daje możliwość bezpośredniego udziału w tajemnicy tej archaicznej techniki fotograficznej.

Prostota pracy z projektorem otworkowym oraz zabawkami optycznymi tj. camera lucida sprawia, że mają one ogromny potencjał edukacyjny i kreacyjny. Pozwalają zrozumieć podstawowe zjawiska optyczne dotyczące pojawiania się i rejestracji obrazu oraz stanowią doskonały wstęp do rozważań nt. edukacji wizualnej, historii mediów, psychofizjologii widzenia, itp.

POKAZ
W trakcie pokazu zaprezentuję także przykłady zastosowań kamery otworkowej i zabawek optycznych we własnych działaniach artystycznych ze szczególnym uwzględnieniem autorskich technik: solarigrafii i zmodyfikowanej techniki wprostpozytywowej (kularoidu) oraz aparatu do znikania obrazu. Prezentacja ta opierać się będzie na prostych działaniach non-camerowych oraz z wykorzystaniem aparatów fotograficznych przeze mnie zbudowanych.

WARSZTATY
Uczestnicy poznają zjawisko światłoczułości i projekcji obrazu przy pomocy archaicznych zabawek tj. camera obscura, camera lucida i innych. W trakcie zajęć każdy buduje własny projektor otworkowy oraz działającą kamerę otworkową, którą samodzielnie wykona fotografię. Dysponując przenośną ciemnią będziemy wspólnie uczestniczyć w całym fotograficznym procesie: od pozowania przed kamera aż do wywołania naświetlonego obrazu.

SOLARIGRAFIA
Solarigrafia to nazwa techniki wykorzystanej w projekcie Solaris, którego jestem współautorem. Pierwsze obrazy tą metodą wykonałem w 2000 roku. Technika ta polega na naświetlaniu w kamerach otworkowych przez wiele miesięcy czarno-białego papieru fotograficznego. Papier ten ciemnieje pod wpływem światła bez udziału chemikaliów dając obraz negatywowy w różnych odcieniach różu, fioletu, niebieskiego i czerwieni. Podstawą tej techniki jest zjawisko znane od kilkuset lat badaczom soli srebra – to dzięki niemu pod koniec XVIII wieku pojawiły się pierwsze nietrwałe wtedy obrazy fotograficzne.

KULAROID – barwny wprostpozytyw
Metoda, która pozwala na uzyskanie pozytywowych unikatowych barwnych fotografii. Do tej metody konieczny jest barwny papier fotograficzny i chemikalia do pozytywowego procesu barwnego. Papier może zostać naświetlony stykowo bez użycia kamery lub w aparacie. Do tej tych eksperymentów używam specjalnie skonstruowanych aparatów, które pozwalają na regulację dominanty barwnej podczas naświetlania. Pierwsze obrazy wykonałem tą metodą w 1997 roku.

Opis warsztatów: Paweł Kula

ZAPRASZAM!

Iza Zdziebko