Grupa fotograficzna FOTOBZIK wraz z mecenasem spotkania Akademią Nikona i Szerokim Kadrem serdecznie zapraszają na spotkanie z twórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu,  Pawłem Pierścińskim.

Urodzony w 1938 roku w Kielcach fotografuje od 1952 roku, jest autorem ponad 200 wystaw indywidualnych w Polsce, wydał kilkanaście albumów autorskich („Struktury” – 1982, „Między Wisłą a Pilicą”- 2001, „Paweł Pierściński – Twórczość 1955- 2005” – Kielce 2007). Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

 

„Dzieło sztuki fotograficznej powinno być jak kobieta: piękne, mądre i interesujące” twierdzi krytyk i teoretyk fotografii, honorowy członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Pierściński jest mentorem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu (od 1955 roku). Założeniem działań fotograficznych tej grupy była dokumentacja unikalnego kieleckiego krajobrazu, w którym pejzaż najstarszych gór w Polsce (Góry Świętokrzyskie) miesza się z ingerencją człowieka.
Wypracował normę estetycznego patrzenia i fotografowania pejzażu rolniczego jako struktury matematyczno-geometrycznej złożonej z niewielkich form poletek zawieszonych w przestrzeni krajobrazu tworzących charakterystyczną szachownicę, z wyraźnym rysunkiem miedz i urozmaiconymi strukturami upraw.

Fotografie Pawła Pierścińskiego były wielokrotnie publikowane w almanachach światowej fotografii  (np. „Photography Year Book”, „Photographis”, „Fotojahrbuch International”, „Almanach FIAP”) oraz w fachowej prasie fotograficznej w wielu krajach. Opublikował również ponad 500 tekstów, opracowań krytycznych oraz recenzji i wstępów do katalogów wystaw. W  roku 2004 ukazała się antologia tekstów autorskich opublikowanych w latach 1975-2004 pt. „Czas krajobrazu”.
Prace artysty można znaleźć w kolekcjach  prywatnych oraz zbiorach muzealnych wielu  krajów np. we  Francuskim  Muzeum  Fotografii w Bievres, w Muzeum Sztuki Współczesnej im. A. Puszkina w Moskwie, a także w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Tego spotkania po prostu nie można przegapić!

Zapraszamy do zaprzyjaźnionego z FotoBzikiem KOMPANY na ul. Berka
Joselewicza 21w Krakowie, zaczynamy 24 października 2012 o 18:00!

Potwierdzajcie swój udział na stronie wydarzenia na facebooku https://www.facebook.com/events/276945012423147/
Do zobaczenia!
Iza, Iwona